

Het dijkversterkingsplan Nederlek is in 2005 goedgekeurd, op twee onderdelen na. Deze zijn vernietigd door de Raad van State. Het algemeen bestuur heeft het op deze twee onderdelen aangepaste plan vastgesteld. Het eerste onderdeel betreft de locatie Opperduit 446a. Op deze plek komt een trap terug die vergelijkbaar is met de trap die er lag voor de dijkversterking.
Het tweede onderdeel betrof rivierbedcompensatie. Om verhoging van de rivierwaterstand te compenseren, heeft de verenigde vergadering ervoor gekozen de dijk met 1 centimeter te verhogen. Een eerdere oplossing, om met buitendijks ruimte te reserveren voor de rivier, is uit kostenoverweging vervallen.
In de verenigde vergadering van 8 oktober is met een ruime meerderheid besloten om het Banger pilotproject in Semarang voor twee jaar te verlengen. Het besluit betekent dat, na acceptatie van het verlengingsvoorstel door VNG-International Logo South, het in 2007 begonnen project kan worden voortgezet. Het hoogheemraadschap werkt tot 2011 de rol, positie en verantwoordelijkheden uit van een organisatie voor het beheer en onderhoud van de waterstaatkundige voorzieningen. Dit gebeurt samen met de Indonesische autoriteiten.
Naast het opleiden van de Indonesische vertegenwoordigers richt de aandacht zich vooral op een zorgvuldige toewijzing van de diverse taken aan de gemeentelijke dienst en de nieuwe organisatie. De verwachting is dat in 2010 op de aanleg van de verschillende waterstaatkundige voorzieningen (zoals dijken en gemalen) wordt overgegaan. Daarna kan de organisatie in de loop van dat jaar de taken in de volle breedte oppakken.
De wateropgave voor 2015 houdt in dat HHSK een aantal maatregelen neemt om de waterhuishouding zowel bij het huidige als bij het toekomstige klimaat op orde te hebben. Alleen met extra bergingsvoorzieningen lukt het ons niet om de wateropgave op te lossen. Dit vergt alternatieve maatregelen. Samen met de gemeente Rotterdam en de andere waterschappen binnen de gemeente hebben we het stedelijk waterplan Rotterdam II opgesteld. Hierin staat een aantal van die alternatieve maatregelen, zoals groene daken. Een groen dak kan veel water opnemen: handig als het erg hard regent. Het riool wordt minder belast en is er minder kans op wateroverlast op straat.
Wij gaan het komende jaar tijdens groot onderhoud aan het dak van het kantoor een groen dak aanleggen. Ons dak leent zich hier goed voor en kan als voorbeeld-dak fungeren voor andere organisaties in Rotterdam die met een eigen groen dak bij willen dragen aan het oplossen van de wateropgave, het beperken van de CO2-uitstoot en het beperken van de luchtvervuiling. Daarbij is het groene dak isolerend en geluiddempend en verlengt de levensduur van de dakbedekking. Ook gaan we kijken hoe groot de bijdrage van een groen dak aan de wateropgave is. Dat groene daken een positieve bijdrage leveren staat vast, de vraag is echter hoe groot het effect werkelijk is in de Rotterdamse situatie.
Het hoogheemraadschap heeft de publiekscampagne waterschapsverkiezingen ingeluid op vrijdag 3 oktober. Tijdens de Victorschouw is op basisscholen in Nederlek, Nieuwerkerk aan den IJssel, Zoetermeer en Rotterdam (Ommoord) het NAP met een bordje gemarkeerd. Dit bordje wordt op vrijwel alle basisscholen binnen het gebied aangebracht. Bij de feestelijke aftrap schroefden de burgemeesters van de genoemde gemeenten gezamenlijk met de dijkgraaf de bordjes op de muren van de scholen. Voor de kinderen was er naast een aantrekkelijke jongleuract ook gedacht aan een traktatie. In de komende weken tot en met de verkiezingsperiode staan nog verschillende activiteiten gepland. Een greep daaruit is; een promotietent op de zaterdagen in gemeenten van ons gebied, abri-reclame, superposters op verschillende locaties, radiospots en als het kan een lijsttrekkersdebat. Wij hopen dat hiermee de motivatie van de kiezers om te stemmen wordt geprikkeld.
De waterkwaliteit van de Kralingse Plas voldoet momenteel niet aan de eisen die landelijk aan (zwem)water worden gesteld. Dit komt onder andere door een te hoge concentratie voedingsstoffen in het water en een loodverontreiniging van de waterbodem. Het hoogheemraadschap gaat samen met de gemeente Rotterdam, de deelgemeente Kralingen-Crooswijk en de Provincie Zuid-Holland werken aan de verbetering van de kwaliteit van het water van de Kralingse Plas. De komende twee tot drie jaar worden verschillende maatregelen uitgevoerd ter verbetering van de waterkwaliteit, zodat straks weer in helder water gezwommen kan worden.
Wilt u meer weten over deze en andere onderwerpen? Bezoek dan onze website.
