Babysnoekjes verhuizen van kraamkamer naar Bergse Achterplas
Daar vinden ze tussen de water- en oeverplanten hun leefplaats en hebben ze alle ruimte om verder te groeien.
Goed voor waterkwaliteit
Een goede balans van vissoorten is goed voor de kwaliteit van het water. Om te zorgen voor een gezonde snoekstand, hebben we ruim vijftien jaar geleden een snoekenpaaiplaats aangelegd in het Berg- en Broekpark aan de Bergse Achterplas in Rotterdam-Hillegersberg (naast kinderboerderij De Wilgenhof). Een paaiplaats is een plek waar vissen paren en eitjes afzetten. Snoeken die rijp zijn om te paaien (paren/voortplanten), zwemmen terug naar hun geboorteplaats.
Kraamkamer voor snoeken
De basis van de paaiplaats is een stuk grasland, dat we aan het begin van het jaar laten vollopen met een laagje water. Snoeken zwemmen hiernaartoe via een vistrap. Het ondiepe water is iets warmer dan het water in de Bergse Plassen. Samen met de begroeiing vormt dat voor snoeken een fijne plek om zich voort te planten. De snoekjes die hier worden geboren, zijn aan het eind van het voorjaar groot genoeg om te verhuizen naar groter water. Daarvoor laten we de paaiplaats langzaam droogvallen. De snoeken gaan met de stroom mee via de watergangen richting de Bergse Achterplas.
Na drie jaar terug
In de Bergse Plassen vinden de volwassen snoeken samen met hun jonkies een leefplaats tussen de water- en overplanten. In het grote water hebben ze alle ruimte om verder te groeien. Snoeken worden ongeveer 55 centimeter en soms zelf nog langer. Na drie jaar zijn snoeken paairijp en trekken ze voor het eerst terug naar hun geboorteplek, de paaiplaats.
Reacties
Wat leuk om te lezen dat je al vaak hebt gehoord over de snoekenpaaiplaats. Het is een mooie plek in het Berg- en Broekpark in Rotterdam-Hillegersberg. Je bent van harte welkom om te komen kijken als we de volwassen snoeken en hun jonkies overzetten naar de Bergse Achterplas. Dat doen we als de snoekjes groot genoeg zijn. Meestal is dat eind mei. De precieze datum is pas kort van tevoren bekend. We laten het weten. Tot ziens!
Goeiedag! Ik ben Manu. Ik kom uit Rotterdam en heb al vaak van de snoekenpaaiplaats gehoord maar heb helaas nog nooit aanwezig kunnen zijn bij het terugzetten van de snoeken aan het eind van het voorjaar 2026. Momenteel ben ik aan het afstuderen van de opleiding Toegepaste biologie met een specialisatie in vis. Ik zou het erg leuk en informatief vinden om aankomend voorjaar aanwezig te zijn bij de terugzetting. Zou ik informatie kunnen krijgen wanneer dit zal plaatsvinden? Ik hoor het graag. Met vriendelijke groet, Manu Corver
Plaats een reactie