Vragen en antwoorden Schielands Hoge Zeedijk
U kunt de verschillende onderwerpen openklappen en de vragen en antwoorden lezen, maar u kunt ook een zoekwoord invullen.
De dijk, tussen Capelle aan den IJssel en Gouda, langs de westkant van de Hollandsche IJssel, is in de toekomst niet sterk en hoog genoeg om het gebied ook in de toekomst te beschermen tegen wateroverlast en overstromingen. In het dijkversterkingsproject Schielands Hoge Zeedijk (SHZ) versterken wij de dijk Slim, Hanteerbaar en Zorgvuldig.
We weten op basis van de laatste beoordeling van de dijk dat delen van de dijk niet voldoen aan de normen voor 2050. Bij de toetsing is geadviseerd om verder te onderzoeken welke stukken van de dijk versterkt moeten worden. Daarom beginnen we het project met een nadere veiligheidsanalyse. Hierin gaan we op basis van grond- en laboratoriumonderzoek bepalen waar de dijk versterkt moet worden. Pas als we weten welke stukken aangepakt moeten worden, gaan we aan de slag met het ontwerpproces.
De stormvloedkering beschermt de Hollandsche IJssel en de beide oevers tegen hoogwater. Maar ook de kering heeft een faalkans, en kan het in geval van hoogwater dus niet doen. Ook in zo’n geval moeten de dijken het achterland beschermen. De kans dat de kering het niet doet is klein, en daarom houden we in de berekening van de overstromingskans ook rekening met de aanwezigheid van de kering. Dat betekent dat de dijk minder hoog hoeft te zijn.
Het project werkt volgens de MIRT-systematiek en volgens de projectprocedure uit de Omgevingswet. Volgens deze procedures wordt eerst een verkenning uitgevoerd naar mogelijke oplossingsrichtingen, waaruit een voorkeursalternatief wordt gekozen. Dit voorkeursalternatief wordt vervolgens uitgewerkt in de planuitwerking, die eindigt bij het projectbesluit. Op basis van het projectbesluit wordt gestart met de uitvoering van het project. We starten de verkenning met de veiligheidsanalyse. Volgens de huidige planning duurt de verkenning tot 2028, de planuitwerking duurt van 2029-2032 en de uitvoering van de dijkversterking zal van 2032 tot 2035 duren.
De dijk, tussen Capelle aan den IJssel en Gouda, langs de westkant van de Hollandsche IJssel, is in de toekomst niet sterk en hoog genoeg om het gebied ook in de toekomst te beschermen tegen wateroverlast en overstromingen. In het dijkversterkingsproject Schielands Hoge Zeedijk (SHZ) versterken wij de dijk Slim, Hanteerbaar en Zorgvuldig.