Onderwaterleven heeft het zwaar door warm water: baggerwerkzaamheden Ringvaart tijdelijk stilgelegd
Update 29 juni 2026 – Per vandaag starten we de baggerwerkzaamheden weer op. De temperatuur van het water op de werklocatie is inmiddels weer voldoende gezakt (22 à 23 graden) en de hoeveelheid zuurstof in het water is ruim voldoende.
Daarom stoppen we tijdelijk met het baggeren van de Ringvaart bij Moordrecht. De watertemperatuur is daar nu rond de 28 graden.
Oog voor de natuur
Hoge watertemperaturen kunnen gevolgen hebben voor de waterkwaliteit en het leven in en om het water. Vissen, waterplanten en andere dieren die in het water leven zijn gevoelig voor deze omstandigheden. Om de natuur te sparen, stoppen we tijdelijk met onze baggerwerkzaamheden in de Ringvaart bij Moordrecht. Volgens de weersverwachting koelt het na het weekend af. Dan meten we opnieuw de temperatuur van het oppervlaktewater. Samen met een ecoloog bepalen we wanneer we het baggerwerk hervatten. Baggeren is nodig voor goede waterkwaliteit en om wateren voldoende diep te houden om water goed te kunnen aan- en afvoeren.
Reacties
We meten dagelijks de watertemperatuur. Die is in de Ringvaart voldoende gezakt. Ook zit er weer meer zuurstof in het water. Daarom zijn we afgelopen maandag (29 juni) weer verdergegaan met de baggerwerkzaamheden. Rianne: Zitten er nog grote vissen (zoals karpers, snoeken, forellen) in de Ringvaart? En welke dieren zitten er eigenlijk allemaal in de Ringvaart? Antwoord: Er zitten zeker nog allerlei grote en kleine vissen in de Ringvaart. Daarnaast ook verschillende andere (onder)waterdieren. Casijn: Wat gaan jullie doen aan de Amerikaanse rivierkreeft – plaag? Antwoord: Het baggerwerk in de Ringvaart is niet bedoeld om kreeften te bestrijden. Wel richten we sloten en oevers steviger natuurlijk in om schade door kreeften tegen te gaan. En we sporen het ministerie van LVVN aan om hun verantwoordelijkheid te nemen in de bestrijding van de kreeften. Rianne: Als we deze rivierkreeft opvissen, mogen we deze dan "bakken op de bbq" of voeren aan de reigers? Antwoord: Als je de juiste toestemming hebt, zoals een geldige VISpas en het visrecht voor die locatie, dan mag je Amerikaanse rivierkreeften vangen voor eigen consumptie. Beroepsvissers mogen fuiken of kreeftenkorven gebruiken, particulieren mogen alleen met een hengel rivierkreeften vangen.
Rianne: Zitten er nog grote vissen (zoals karpers, snoeken, forellen) in de Ringvaart? En welke dieren zitten er eigenlijk allemaal in de Ringvaart? Casijn: Wat gaan jullie doen aan de Amerikaanse rivierkreeft - plaag? Rianne: Als we deze rivierkreeft opvissen, mogen we deze dan "bakken op de bbq" of voeren aan de reigers?
Misschien ook meer spoelen in de polder , heel veel stlstaand water. Veel vissterfte door hoge temperaturen en onweer.
We baggeren het liefst in het najaar of de winter. Dan heeft het werk meestal minder invloed op planten en dieren in en rond het water. Toch is het nodig om het hele jaar door sloten te onderhouden. Dit is nodig voor goede waterkwaliteit én om wateren voldoende diep te houden om water goed te kunnen aan- en afvoeren en wateroverlast te voorkomen. Al het onderhoud in heel ons werkgebied in één periode uitvoeren is niet haalbaar. Daarom baggeren we soms ook in andere seizoenen. Dat doen we altijd zorgvuldig onder begeleiding van een ecoloog. We werken volgens landelijke regels (gedragscode bestendig beheer en onderhoud) en een speciaal werkplan voor natuur en dieren. Zo beperken we de gevolgen voor het leven in en rond het water zoveel mogelijk.
Waarom wordt ook eigenlijk in de zomer gebaggerd, terwijl er het meeste leven zit in het water rond deze tijd? En niet in het najaar of de winter?
Plaats een reactie