Op pad met… milieu-inspecteur Dennis van der Avoort

12 september 2024
Binnen ons waterschap werken mensen in veel verschillende functies. Denk aan de wat meer voor de hand liggende functies zoals dijkexperts, (water)peilbeheerders en monteurs.

Een functie die je misschien minder snel bij ons waterschap verwacht is die van milieu-inspecteur. Een milieu-inspecteur is toezichthouder, handhaver en in enkele gevallen ook boa (buitengewoon opsporingsambtenaar). Een van hen is Dennis van der Avoort. We gingen een dagje met hem op pad om te zien wat zijn werk inhoudt.

Het pad van collega Dennis start met een masterstudie fysische en sociale geografie. Hij bracht zijn studietijd door in Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Staten. In de VS liep hij stage als park ranger in Colorado en heeft hij in het zomerseizoen enkele jaren als community service officer (een soort wijkagent) voor de politie van Estes Park gewerkt. Hier bleek later het eerste zaadje te zijn geplant voor zijn huidige functie bij HHSK.

“Dit werk brengt voor mij alles bij elkaar waar ik voor sta.”

Na zijn studie kwam Dennis te werken in de toeristische sector. Tot zo’n 4 jaar geleden heeft hij in deze sector gewerkt. Toen veranderde hij zijn carrièrepad. Als natuurliefhebber met een grote belangstelling voor politie- en recherchewerk (als kind wilde hij al graag agent worden) volgde hij de opleiding tot buitengewoon opsporingsambtenaar. Hij werkte vervolgens ruim twee jaar voor twee verschillende gemeenten als handhaver en gebiedstoezichthouder. Dennis: “Met name de handhaving in het buitengebied sprak mij erg aan. Toen besloot ik om mij meer op natuur en milieu (‘groene handhaving’) te willen focussen en dichter bij huis te willen werken. Mijn oog viel op de vacature bij HHSK. Met name de match met mijn achtergrond als fysisch geograaf, het meer specialistische werk, de vrijheid binnen de functie, maar ook doorgroeimogelijkheden en arbeidsvoorwaarden spraken mij enorm aan. Dit werk brengt voor mij alles bij elkaar waar ik voor sta.”

“We kunnen zogenaamde ‘bestuursrechtelijke’ maatregelen nemen”

Inmiddels werkt Dennis al ruim anderhalf jaar met veel plezier bij HHSK. We gingen een dag met Dennis op pad. Op weg naar de eerste locatie legde Dennis meer uit over zijn functie. “Als toezichthouder controleer je het gebied op naleving van de geldende wet- en regelgeving en verleende vergunningen. Mocht iets niet in orde zijn, dan gaan we over tot handhaving. Vanuit de functie handhaver hebben we verschillende ‘middelen’ om in te zetten. Bijna alle situaties beginnen met een goed gesprek met de betrokken persoon of het betrokken bedrijf of een waarschuwing. Dienstverlening en gastheerschap zijn nog steeds mijn motto! Mochten we er niet uitkomen, dan kunnen we zogenaamde ‘bestuursrechtelijke’ maatregelen nemen om de overtreding te beëindigen en de oorspronkelijke situatie te herstellen. In spoedeisende situaties kunnen we ook zelf meteen handelen.”

Wanneer er sprake is van nalatigheid, opzet of schuld kunnen we ook ‘strafrechtelijke maatregelen’ nemen zoals het opleggen van een boete of opmaken van een proces-verbaal. Welk middel we inzetten hangt af van de ernst van de situatie en het gedrag van de overtreder, daar zijn landelijke richtlijnen voor.”

Het leggen van dit soort puzzels vindt Dennis een van de leukste onderdelen

Bij de eerste locatie, een sloot in het kassengebied, komt Dennis, na meerdere metingen, tot de ontdekking dat er sprake is van een sterk verhoogd nitraatgehalte in het water. Dit duidt op een mogelijke lozing van bedrijfsafvalwater dat meststoffen bevat. Later op kantoor blijkt, na onderzoek van o.a. kaarten en overleg met een collega, dat meerdere oorzaken mogelijk zijn. Het vraagt nog wat onderzoek om erachter te komen én te kunnen bewijzen waar de oorzaak ligt. Het leggen van dit soort puzzels vindt Dennis een van de leukste onderdelen van het werk, naast het regelmatig buiten zijn én het afwisselende karakter van het werk.

Op de tweede locatie waar we komen, ligt een illegale steiger met bootjes. Dennis heeft al eerder goed contact gehad met de verantwoordelijke voor deze situatie en heeft een ultimatum gesteld om de situatie op te lossen. Mocht dit niet gebeuren, dan wordt er een handhavingstraject gestart. We maken een paar foto’s en Dennis zet in z’n agenda dat hij de betreffende persoon gaat bellen.

Dennis komt elke dag weer andere situaties tegen

Dennis komt elke dag weer andere situaties tegen. Zijn werkgebied is Schieland-Noord, waar hij zich vooral bezig houdt met controles bij glastuinbouwbedrijven in het gebied en de effecten hiervan op de waterkwaliteit. Hiervan hebben we er zo’n 300 in ons gebied, vooral in dit deelgebied. Daarnaast houdt hij zich als boa tevens bezig met opsporingstaken. Tijdens wachtdiensten komt hij echter in ons hele gebied. Zowel op het land, als ook op het water tegenwoordig. We zijn vaarwegbeheerder van de Rotte en samen met Staatsbosbeheer hebben we de eerste vaardiensten er inmiddels op zitten.

Als ik Dennis vraag naar zijn toekomst, wil hij zich vooral verder ontwikkelen tot handhavingsexpert op het gebied van milieu. “Ik ben ontzettend trots op het werk dat ik doe en dat wil ik ook uitstralen. Mijzelf inzetten voor het milieubelang zie ik als mijn missie en is voor mij veel meer dan werk alleen.” Verder wil hij graag, samen met zijn collega’s, bouwen aan het team. Wil jij een onderdeel zijn van dit team? Neem dan contact op met een van onze recruiters.